Početak / Povijest Škrapinga

Povijest Škrapinga

Nakon vrlo popularnog trekkinga, u svijet hrvatskih adrenalinskih sportova ušao je škraping – trčanje i brzo hodanje po britkim i strmoglavim obalnim stijenama. Ime dolazi od dalmatinske rječi škrapa – oštro kamenje. Prvi Škraping održan je 2006. godine na otoku Pašmanu, a idejni začetnik je gospodin Josip Tomić, atletski stručnjak, voditelj kluba AK Soline iz Biograda na Moru. Nakon uspješne 2006. otok Pašman je bio domaćin utrke 2007. (Škraping 007), 2008. (Škraping evolution), 2010. (Škraping Pašman Revival), 2011. (Škraping Pašman Roots), 2012. (Škraping Pašman 2012.), 2013. (Škraping 2013.), 2014. (Škraping Tkon – otok Pašman) i 2015. (Škraping za 10!).

Škraping je vrlo zahtjevna disciplina, naporna je i traži veliki oprez, treba se uvlačiti u gudure, provlačiti kroz makiju, zaobilaziti ponore, svladavati britko stijenje, naći lokalne puteljke i sve to kroz najteže rute koje će im izabrati i označiti organizatori utrke. Utrka se dijeli da dvije kategorije Ultra-težu dužine 42 km i Light-lakšu dužine 21 km, te je konačni poredak odvojen za žene i muškarce.

Cilj organiziranja utrke je podignuti samopouzdanje i probuditi interes otočana za sport, a i upoznati javnost s mogućnostima da otok Pašman ima ljudske i prirodne resurse za organiziranje različitih sportskih i kulturnih aktivnosti u svrhu obogaćivanja turističke ponude posebno u zimskim, ali i svim drugim periodima. Prilikom utrke natjecatelji prolaze pored atraktivnih lokaliteta na području Općine Tkon i otoka Pašmana, te je na taj način sportski sadržaj utrke dobiva turističku primjesu u smislu upoznavanja sadržaja otoka.

Posjetitelji i sportaši dolaze iz susjednih i drugih europskih država i na taj način neposredno promoviraju otok i Hrvatsku. Ugostiti ćemo mnogobrojne sportaše koji će sudjelovati u utrci kao i članove njihovih obitelji. Svake godine u zahtjevnom programu učestvuje više stotina trkaća, posjetitelja, novinara i drugih sudionika.

Nakon utrke natjecateljima se priprema večera, te zabavni progrem u kojem se proglašavaju pobjednici i dodjeljuju nagrade.

 

Pobjednici kroz povijest

 

2006. Škraping

Broj prijava:182
Na startu:103
Na cilju: 33
Najbolji M: IVAN FERENČAK, HR; Vrijeme: 05.58.00
Najbolja Ž: ANA JEŠOVNIK, SLO; Vrijeme: 07.10.00

2007. Škraping 007

Broj prijava:208
Na startu:185
Na cilju:162

Najbolji M Ultra (43 km):
1.SILVO ROŽMAR, SLO – 05.07.30 h
2.BOJAN JEVŠEVAR, SLO – 05.07.35 h
3.DEAN RIBIĆ, HR – 06.12.55 h

Najbolji M Light (20 km):
1. ANDRAS HRIBAR, SLO – 01.47.00 h
2. ANTE JOVIĆ, HR – 1.48.00 h
3. DRAGUTIN JAGETIĆ, HR – 2.19.50 h

Najbolja Ž Ultra (43 km):
1. SIMONA TROBEC, SLO – 7.09.20 h
2. IDA VIDMAR, SLO – 7.24.50 h
3. JAGODA MALBAŠA, HR – 7.33.35 h

Najbolji Ž Light (20 km):
1. ANICA HRIBAR, SLO – 2.22.25 h
2. SARA NORMAN, SWE – 2.44.53 h
3. NEVIA LELJAK, HR – 3.09.21

2008. Škraping Evolution

Broj prijava:359
Na startu:198
Na cilju:160

Najbolji M Ultra (45 km):
1.BRANE BREZOVEC, SLO – 6:05:50 h
2.ROBERT POBEŽIN,SLO – 6:05:50 h
3.BOJAN JEVŠEVAR,SL0 – 6:05:50 h

Najbolji M Light (23 km):
1.JERKO KOVAČIĆ, HR – 3:30:13 h
2.JESPER NORMAN,SWE – 3:30:50 h
3.PETER KUMER,SLO – 3:32:39 h

Najbolja Ž Ultra (45 km):
1. ANA JEŠOVNIK, HR – 7:33:36 h
2. DARIJA BOSTJANČIĆ, HR – 7:33:36 h
3. JAGODA MALBAŠA, HR – 7:36:52

Najbolji Ž Light (23 km):
1. PAULA KOVAČ, HR – 4:59:30 h
2. GORDANA ČIŽMEK, HR – 5:03:30 h
3. MARIJANA KUČINA, HR -5:11:50 h

2009. Škraping New Dimension

Broj prijava: 453
Na startu: 419
Na cilju: 348

Najbolji M Ultra:
1.JEVŠEVAR BOJAN – 5:33:44
2.Rožman Silvio – 5:41:35
3.Soldo Slobodan – 6:16:54

Najbolji M Light:
1.Gobin Ivan – 3:00:22
2.Petani Božidar – 3:00:23
3.Grah Stjepan – 3:42:24

Najbolja Ž Ultra:
1.Hribar Anica – 7:58:20
2.Hanza Smokvina Sunčana – 8:51:00
3.Kastelc Ivana – 8:51:00

Najbolji Ž Light:
1.Ocvirk Eva 4:28:25
2.Šehić Alena 4:31:33
3.Gidak Petra 4:44:53

2010. Škraping Pašman Revival

Najbolji M ultra:
1.JEVŠEVAR BOJAN – 4:58:19
2.ROŽMAN SILVIO – 4:58:29
3.LESJAK GORAN – 5:22:12

Najbolji M light:
1.KUMER PETER – 2:24:12
2.PEŠIĆ IVO – 2:29:36
3.BURIĆ IGOR – 2:38:40
4.VORKAPIĆ GORAN – 2:38:40

Najbolja Ž ultra:
1.HRIBAR ANICA – 6:45:10
2.VRDOLJAK PAULA – 7:49:35
3.BILOBRK NADA – 9:10:12

Najbolja Ž light:
1.POROPAT TANJA – 3:17:37
2.BREZAK JELENA – 3:31:35
3.GUDALOVIĆ ANA – 3:31:59

2011. Škraping Pašman Roots

Najbolji M ultra:
1.JEVŠEVAR BOJAN – 5:24:31
1. ROŽMAN SILVIO – 2:24:31
3. LESJAK GORAN – 6:25:14

Najbolji M light:
1.HRIBAR ANDRAŽ – 1:34:27
2.COHI TONI – 2:03:53
3.ŠKOFIĆ DAMJAN – 2:05:13

Najbolja Ž ultra:
1.HRIBAR ANICA – 6:53:40
2.BILOBRK NADA – 7:40:59
3.SENKOVIĆ SENKA – 8:38:38
4.VRDOLJAK PAULA-8:38:38

Najbolja Ž light:
1.PRESKER INGA – 2:36:43
2.BEBLAK ANA – 2:50:48
3.NOVAKOVIĆ LOLA – 2:52:17
4.JURJAVČIĆ NEŽA – 2:52:17

2012. Škraping Pašman

Najbolja Ž ultra:
1. Hribar Anica
2. Krušec Tadeja
3. Bilobrk Nada

Najbolji M ultra:
1. Vukelic Goran
2. Legac Lino
3. Iglič Tomaž

Najbolja Ž light:
1. Jurjavčič Neža
2. Novaković Lola
3. Veselica Rozana

Najbolji M light:
1. Tisanić Juraj
2. Močivnik Jure
3. Jerončić Stipe

Najbolja Ž đir:
1. FORNARIĆ SONJA
2. JAVOROVIĆ VESNA
3. Rajić Željka

Najbolji M đir:
1. Jona Andrija
2. Magić Marko
3. Baraka Andrej

2013. Škraping Pašman

Najbolja Ž ultra:
1. Krušec Tadeja
2. Bilobrk Nada
3. Goleš Barbara

Najbolji M ultra:
1. Čović Dragomir
2. Rožman Silvester
3. Kedžo Hrvoje

Najbolja Ž light:
1. Jakovljević Nikolina
2. Ćoso Višnja
3. Draščić Andrea

Najbolji M light:
1. Močivnik Jure
2. Skorić Radan
3. Zugan Borko

Najbolja Ž đir:
1. Vitković Kristina
2. Šimunac Brigita
3. Novakovic Maja

Najbolji M đir:
1. Burazin Ivan
2. Polašek Josip
3. Maksimović Ljubomir

2014. Škraping Pašman

Najbolja Ž ultra:
1. Bilobrk Nada 7:37:50
2. Čalogović Tea 8:43:57
3. Zalović Manuela 9:10:22

Najbolji M ultra:
1. Pešić Ante 4:48:53
2. Oblak Jure 5:30:33
3. Ercegovic Ante 5:31:11

Najbolja Ž light:
1. Oblak Lea 2:54:10
2. Omerzel Tina 2:54:15
3. Miočić Ana 3:09:53

Najbolji M light:
1. Kumer Peter 2:07:06
2. Mileta Damjan 2:25:23
3. Mileta David 2:25:24

Najbolja Ž đir:
1. Vitković Kristina 1:18:20
2. Marketin Nives 1:23:12
3. Kunjačić Ana 1:23:13

Najbolji M đir:
1. Mandl Mario 1:21:17
2. Marić Matej 1:22:07
3. Trklja Krešo 1:24:18

2015. Škraping Pašman

Najbolji M ultra:
1. Ante Pešić 5:37:12
2. Silvo Rožman 6:40: 45
3. Stjepan Grah i Goran Perić 7:04:32

Najbolja Ž ultra:
1. Jelena Tomić 8:46:40
2. Nada Bilobrk 9:10:46
3. Jelena Sekelj i Manuela Zalović 10:07:07

Najbolji M challenger:
1. Ivan Želalić 2:16:29
2. Peter Kumer 2:19:32
3. Stipe Jerončić 2:19:01

Najbolja Ž challenger:
1. Ana Miočić 2:45:03
2. Agata Boltnicka 3:05:02
3. Tamara Ravnak 3:15:09

Najbolji M light:
1. Mark Tomek 57:35
2. Damir Frenky Čulig 57:37
3. Ivan Colić 58:28

Najbolja Ž light:
1. Jasmina Kelava 1:06:13
2. Jana Budinšćak 1:15:09
3. Tamara Dabov 1:17:19

2016. Škraping Pašman

Najbolji M ultra:
1. Ante Pešić 3:53:08
2. Andraž Hribar 4:17:15
3. Daniel Krstulović Opara 4:52:14

Najbolja Ž ultra:
1. Jelena Brezak 6:03:30
2. Sanja Mladenović 6:06:34
3. Jelena Sekelj 06:25:01

Najbolji M challenger:
1. Stipe Jerončić 2:01:18
2. Benyamin Vuk 2:01:59
3. Juraj Tisanić 2:13:33

Najbolja Ž challenger:
1. Marjana Bačelić 2:18:04
2. Tamara Ravnak 2:38:23
3. Nives Šarić 2:41:17

Najbolji M light:
1. Mark Tomek 56:50
2. Marko Vrbanec 57:01
3. Tomica Gril 59:12

Najbolja Ž light:
1. Anica Hribar 1:19:23
2. Kristina Vitković 1:19:51
3. Jana Budinšćak 1:20:27